SMO ve SEO İlişkisi

Web sitesine trafik sağlamak amacı ile yapılan çalışmalara “web sitesi optimizasyonu” denilmektedir. Web sitesine trafik sağlamanın en popüler yolu uzunca bir süre SEO (Search Engine Opimisation) oldu. SEO, web sitesinin arama motorları tarafından daha üst sıralarda olması için web sitesi içerisinde (on page) ve web sitesi dışında (off page) yapılacak bir dizi iyileştirme çalışması demektir. SEO dan maksat web sitesinin arama motorlarından daha fazla trafik almasıdır.

Sosyal mecraların popülaritesinin artması ile kullanıcılar vakitlerini bu mecralarda daha fazla geçirmeye başladılar. Böylece sosyal mecralardan da web sitesine trafik sağlamanın iyi bir fikir olacağı düşünülmeye başlandı. Yine sosyal mecraların önemi arttıkça arama motorları, sosyal mecralar üzerindeki içerikleri, arama sonuçlarına daha üstlerde yer vermeye başladılar. Böylelikle sosyal medya içinde yer alan içeriklerin hem direkt web sitesine hem de arama sonuçlarında yer alan sonuçları ile dolaylı yoldan, web sitsine trafik sağlaması mümkün oldu.

İşte tüm bu gelişmeler ile, web sitesi trafiğini arttırmanın bir diğer yolunun sosyal medya üzerindeki içerikler üzerinden sağlanabileceği düşünüldü ve bu konuda yapılacak iyileştirme çalışmalarının da “Sosyal SEO” ya da daha bilinen adıyla “Sosyal Medya Optimizasyonu” denildi.

Sosyal medya optimizasyonunu (SMO) ve Arama motoru potimizasyonunu (SEO) şematik olarak anlatacak olursak, aşağıdaki şeklin 1 ve 2 numaralı alanları SMO, 3 numaralı alan is SEO’yu temsil eder.

seo ve smo ilişkisi

1 : Sosyal mecralarda yer alan içeriklerden direkt web sitesine gelen trafik
2 : Arama motorlarının sonuçlarında yer alan sosyal mecra içeriklerinden gelen trafik
3. Arama motorlarından gelen direkt trafik