Sosyal Medya Optimizasyonu ve İtibar

Sosyal medyada yer alan içeriklerin kurum itibari ile olan ilişkisini biliyoruz. Bunun için bir çok kurum proaktif bir biçimde sosyal mecra hesaplarını yönetiyor ya da yönettiriyorlar. Yine konuşulanları takip etmek için sosyal medya takip yazılımları (monitoring tools) ile anlık sosyal medya takibi yapıyorlar.

Online kurum itibarının yönetilmesinin tek yolu bu değil. Bir de arama motorlarının sonuç sayfalarında hakkınızda çıkan içeriklerin sıralaması büyük önem taşıyor. Hemen hemen hepimiz bir kurum yada kişi ile ilgili araştırma yaptığımızda sosyal mecralar içinde aramak yapmak yerine, arama motorlarına başvururuz. Zaten buradaki sonuçlar bize tüm içerikleri listeleyecektir. Yine bir başka konu, kullanıcıların arama motoru sonuçları ile şirket güvenilirliği hakkında kurdukları ilişkidir. Yapılan araştırmalar internet kullanıcılarının, arama sonuçlarının üst sıralarında yer alan firmalara daha çok güvendiğini göstermiştir.

Tüm bunlardan hareketle, online itibar yönetiminin çok önemli bir bacağının, sosyal medya içeriklerini yönetmenin yanında, onların arama motorları içindeki sıralaması olduğunu göstermektedir. Bunun için bilhassa yurt dışında bir çok ajansın “online reputation management” (online itibar yönetimi) başlığı altında hizmet sunduğunu ve bu hizmet içinde en önemli bileşenin arama sonuç sayfalarının optimize edilmesi olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de henüz maalesef bu konu yeterince gündeme taşınmış değil. Ben özellikle içeriğin doğru yayılmasının yanında, içeriğin arama motorlarına optimize edilerek yayılması ve çıkan sonuçların arama motoru sıralamasında takip edilmesi gerektiğine inanıyorum.

Bu işlem kolay gibi gözükse de aslında derin bir arama motoru optmizasyonu (SEO) bilgisini gerektiriyor. Buradan hareketle, yeni nesil sosyal medya ajanslarının SEO bilgisine sahip olması gerektiğini söyleyebilirim.